Sinusitis može djelovati kao obična prehlada, ali ukoliko se ne liječi, može preći u hronično stanje i negativno utjecati na kvalitet života pojedinca.
Bol prilikom saginjanja – simptom sinusitisa
Kao i svaka bolest, tako i sinusitis ima mnoge simptome. Jedan od najizraženijih simptoma je pojačavanje glavobolje prilikom saginjanja. Još neki znakovi sinusitisa su bolovi u predjelima lica, očiju, potiljka, čela i zubnog mesa, nosni sekret žućkaste ili zelenkaste boje, začepljenost nosa, promjene čula mirisa i okusa.
Plivanje otvara sinusne kanale
Stručnjaci imaju određene preporuke za one koji vole plivati i imaju priliku za to. Postoji čitava lista radnji vezanih za more, koje mogu spriječiti nastanak akutnog sinusitisa. Na čelu te liste je plivanje u moru. Onima koji znaju plivati i imaju mogućnosti za to, preporučuje se da tokom ljeta što više plivaju. Prirodna sol iz mora pravi efekat kompresije na sinusne kanale te ih tako pročišćava. Na taj način začepljenje nestaje i osoba počinje normalno disati kroz nos. Plivanje u bazenu ne daje iste rezultate jer voda u bazenu nije slana pa nema isti efekat.
Pored toga, ljeti je potrebno izbjegavati klimatizirane prostore, mnogo boraviti na čistom zraku, baviti se svakodnevno sportom i šetati na otvorenom, te se kloniti zagađenog zraka.
Sinuisitis je upala sluznice koja oblaže šupljine koje se nalaze u unutrašnjosti lobanje, odnosno sinuse. Sinusitis se u narodu smatra običnom prehladom koja se ne liječi jer će proći sama od sebe, međutim, ukoliko se zanemari ili se pogrešno liječi, može preći u hronično stanje i negativno utjecati na život pojedinca.
Ne odlažite liječenje tabletama protiv bolova
Možda je rečenica „Boli me glava“ jedna od najčešće izgovorenih u narodu, jer bilo da se radi o mladima ili starijima, svako ponekad osjeti tegobe glavobolje. Iza toga ponekad stoji nervni uzrok, ponekad teške bolesti, a ponekad sinusitis. Bitno je pronaći uzrok glavobolje i liječiti ga. Međutim, danas je poprilično velik broj ljudi koji kao rješenje za nedefinisanu glavobolju, gotovo poput grickalica, troše tablete za bolove. Prema stručnjacima, glavobolja nije bolest već je znak određenog oboljenja. Umjesto da taj signal prekidamo tabletama za bolove, potrebno je pronaći uzrok i njega liječiti.
Pazite na hronični sinusitis!
Sinusitis se dijeli na akutni i hronični. Akutni sinusitis koji svaki čovjek može preživjeti nekoliko puta godišnje može nastati kao posljedica prehlade, alergije ili negativnog okruženja. Ukoliko se odmah prepozna, akutni sinusitis čiji su simptomi začepljenost nosa, osjećaj pritiska, glavobolja i temperatura, lahko se liječi.
Ukoliko se simptomi umnože i pojačaju, onda liječenje može trajati duže. A ako simptomi traju duže od tri mjeseca, onda se radi o hroničnom sinusitisu. Kada je u pitanju hronični sinusitis, u slučaju da lijekovi ne djeluju, preporučuje se hirurška intervencija. Stručnjaci napominju da je, u narodu uvriježeno mišljenje da se nakon operacije sinusitis ponovo vraća, pogrešno, i tvrde da se nakon uspješne operacije okončavaju tegobe bolesnika, te da bolesnik biva izliječen.
Rizične grupe
Svaki čovjek može oboljeti od sinusitisa. Ipak, postoje određene grupe kod kojih se sinusitis razvija brže i lakše. Prvi su oni koji pate od određenih alergija. Napad alergije prouzrokuje oticanje sluzokože, zatvaranje sinusnih kanala, nemogućnost izlaska sekreta i infekciju.
Pored toga, u rizične grupe spadaju i osobe koje imaju određene fiziološke nepravilnosti (devijacija kostiju, lomljen nos, i sl.), pušači, kao i pasivni pušači.
Može li se sinusitis spriječiti?
Uz male promjene u svakodnevnom životu možemo spriječiti nastanak sinusitisa. U kućama u kojima je zrak suh zbog radijatora, potrebno je povećati vlažnost na 35 do 50 posto. Kako bismo to postigli, najbolje je obezbijediti ovlaživač prostora. Oni koji nisu u mogućnosti da obezbijede takav aparat mogu staviti mokar peškir ili čaršaf na radijatore ili staviti vodu u blizinu radijatora, kako bi isparavanjem vlažila zrak.
Stručnjaci još savjetuju sušenje kose nakon pranja, neizlaženje vani mokre kose, korištenje terapije na ispravan način ukoliko je kod osobe prisutna alergija, nezanemarivanje kontrola, prestanak pušenja ili smanjen boravak u prostorijama gdje se puši, te liječenje fizioloških devijacija nosa.
Ukoliko se ne liječi može prouzrokovati sljepilo
Sinusitis je bolest koja nije opasna po život, međutim, ukoliko se ne liječi, može prouzrokovati ozbiljne probleme. Stručnjaci navode da ukoliko se sinusitis ne liječi, može preći u hronično stanje i dovesti do širenja upale. Područja koja su najviše izložena tom riziku jesu oči i mozak. Iako rijetko, sinusitis može dovesti do upale očne duplje, pa čak i do sljepila i zapaljenja mozga, moždane kore i kostiju. Sve to nam ukazuje na opasnost zanemarivanja liječenja sinusitisa.
Časopis Semerkand, br. 117, Zdravlje