Mehmed Ćeman | OSMANSKO CARSTVO
Od samog osnivanja janjičarski korpus je zamišljen kao poseban rod vojske koji će bez pogovora i premišljanja izvršavati sva naređenja i koji će biti korišten na mjestima i u situacijama gdje prosječno uvježban vojnik ne bi davao odgovarajuće rezultate. Da bi se oformio takav korpus, svaki pojedinac koji će ući u njegov sastav morao je proći rigoroznu obuku i odgoj koji su trajali nekoliko godina.
Obuka janjičara
Osnovna obuke je bila fizička izdržljivost, a potom rukovanje sabljom, lukom i strijelom; kasnije i vatrenim oružjem. Za obuku i vježbe janjičara određivani su posebni poligoni. Obuka je bila dugotrajna i mukotrpna, a vježbe su obično izvođene četvrtkom, gdje je česti gost bivao i sultan. Naročito atraktivne vježbe su bile kada su se najuvježbaniji janjičari borili protiv razjarenih i posebno dresiranih pasa ili medvjeda.
Janjičari u vojnim pohodima
Dugi vremenski period janjičari su odlazili u vojne pohode samo ako u pohod ide i sultan lično. Kasnije, ovo pravilo će biti ukinuto. Njihov osnovni zadatak je bio obezbjeđenje sultana, što je bio zadatak najvišeg prioriteta, s obzirom na to da bi pogibija sultana mogla dovesti u pitanje stabilnost i cjelovitost Osmanlijske države. U toku vojnih akcija najbliži sultanu su bili janjičari solaci, koji su štitili sultanov šator. U solake su uzimani samo najhrabriji, najiskusniji i najodaniji janjičari…