Pravilna ishrana / Kübra Vildan Yaman (Aile, mart 2015., str. 26-28)
Šta se sve može napraviti od povrća kuhanog na pari?
Ukoliko nemate problem sa pretilošću ili neki drugi zdravstveni problem, naravno da ne morate povrće kuhano na pari jesti samo skuhano i posoljeno, bez ikakvih dodataka. Nakon što određeno povrće skuhate na pari, vrlo je lahko učiniti ga primamljivim uz različite sosove.
Među najlakšim načinima da to učinite jeste da upotrijebite sosove od maslinovog ulja, limunovog soka ili jogurta u koje možete dodati bijeli luk, biber ili neki drugi začin koji volite. Osim toga, povrće kuhano na pari možete servirati i uz neko drugo jelo kao što je naprimjer tjestenina sa sosom. Na taj način povrće kuhano na pari postaje lagano glavno jelo ili pak zdravi prilog.
Povrće kuhano na pari možete iskoristiti uz zdravu mezu, mahunarke ili pak kao dio raznih salata. Istina je da mi često koristimo povrće i mahunarke u salatama, međutim, obično ih kuhamo u vodi. Ipak, mnogo je zdravije pripremiti povrće za salatu, uključujući i mahunarke, tako što ćemo ga prethodno skuhati na pari.
Uz malo mašte, možete napraviti različita jela pripremljena na taj način. Ne zaboravimo reći i to da na pari možete kuhati meso, piletinu i neke vrste ribe kao što je naprimjer losos. Ima čak i onih koji tvrde da jela poput mantija i sarmi kuhaju upravo na pari i da su mnogo ukusnija nego onda kada se pripreme na uobičajen način. Kako god, radi se o najzdravijoj metodi kuhanja, pa vrijedi probati…
Zeleno, bijelo, žuto, narandžasto, roze, ljubičasto… Raznobojno povrće u sebi krije mnoge koristi za naš organizam. Neke vrste povrća svojim snažnim antioksidantima usporavaju proces starenja, štite ćelije od oštećenja, pa čak i od karcinoma, dok su neke druge vrste tu da podrže naš imuni sistem uz visoke koncentracije vitamina koje sadrže u sebi. Povrće nam pomaže da očuvamo otpornost spram raznih bolesti. Postoji još mnogo toga što bismo mogli reći o povrću, kao što su naprimjer koristi koje povrće puno vlakana donosi crijevima, zatim povrće koje zbog obilja kalcijuma koje u sebi sadrži, pomaže u borbi protiv gubljenja koštane mase, povrće koje čuva zdravlje naših očiju, te ono koje smanjuje rizik od srčanih i venskih oboljenja, itd. Mogli bismo do sutra nabrajati i širiti listu blagodati raznog povrća. No, navest ćemo koje to koristi imaju skoro sve vrste povrća istovremeno. Ukratko, možemo reći da nam povrće uz svoje vrijedne vitamine, minerale i antioksidante u ruke daje ključ zdravog i kvalitetnog života. Međutim, da li mi ispravno koristimo taj ključ koji nam je dat? Da li smo u stanju da ga očuvamo i ispravno upotrijebimo te da na taj način otvorimo vrata zdravom životu?
Da li je dovoljna samo konzumacija povrća?
Najvjerovatnije će ljubitelji povrća koji ga često konzumiraju dati potvrdan odgovor na navedeno pitanje. No, nažalost moramo reći da se ne radi o tako jednostavnoj stvari. Naravno, ne negiramo da je glavni uslov kako bismo se okoristili nabrojanim koristima povrća, da u obilju konzumiramo različito povrće. Ipak, ono što je suštinski važno, jeste način na koji ga pripremamo.
Ako ćemo biti još jasniji, onda ćemo reći da prilikom obrade, ne samo povrća, već i drugih namirnica, u procesu pripreme i kuhanja, one gube određene hranjive vrijednosti. To je nešto što je neizbježno. No, ukoliko se pridržavamo određenih pravila, možemo te gubitke svesti na minimalan nivo. Zbog toga smo odlučili da u ovom tekstu govorimo o zdravoj pripremi povrća, za koju smatramo da je najbitnija.
„Kuhanje u vodi“ nije najzdravija metoda!
Ukoliko bismo započeli ovu temu pitanjem i ukoliko bismo željeli saznati za koju metodu pripremanja povrća mislite da je najzdravija, vjerujemo da bismo dobili odgovor „kuhanje u vodi“. Međutim, iako je kuhanje u vodi mnogo zdravije u odnosu na prženje, pirjanje, pečenje na roštilju i sl., ono ipak nije najzdravija metoda pripremanja povrća. Možemo reći da je na drugom mjestu, jer metoda kojom se gubi najmanje hranjivih sastojaka iz povrća je upravo kuhanje na pari.
Kuhanje na pari je metoda pripremanja hrane o kojoj češće slušamo u posljednjih nekoliko godina. Zbog toga je danas i preferiraju mnoge domaćice prilikom pripremanja hrane, jer su spoznale njene vrijednosti. Pored toga, budući da se kuhanje na pari ne uklapa u kulturu pirpremanja hrane na koju smo navikli, postoje i mnogi koji nisu ni čuli za tu vrijednu metodu. Mi smatramo da je kuhinja u kojoj se nikada ne kuha na pari, nepotpuna kuhinja. Stoga vas želimo odmah upoznati sa tom metodom.
Šta znači kuhati na pari?
Ukratko, kuhanje na pari je kuhanje prilikom kojeg se namirnice pripremaju u posebnoj posudi, na način da ne dodiruju vodu koja je ispod posude, već imaju kontakt jedino sa parom koju ta voda ispušta. Kako bismo povrće pripremali na pari potrebna nam je šerpa od nehrđajučeg čelika, i još jedna dodatna posuda sa rupicama koju ćemo staviti na tu šerpu. Na tržištu postoje posebni aparati za kuhanje na pari, a prodaju se i posebne posude čija se veličina može podesiti tako da odgovaraju svakoj šerpi. Sprave o kojima govorimo možete kupiti na raznim mjestima, pa čak i u marketima. Možete čak i čeličnu cjediljku koristiti u svrhu kuhanja na pari. Uz to, postoje i mnogi električni uređaji koji su posebno dizajnirani za kuhanje na pari. Tako da, ukoliko želite, možete kupiti i električni aparat za kuhanje na pari, te se i na taj način okoristiti prednostima te metode pripremanja hrane. Pređimo sada na praktičan dio o tome kako da namirnice kuhamo na pari…
Korak po korak
Najprije je potrebno namjestiti šerpu i posudu za kuhanje na pari ili čeličnu cjediljku koju ćemo koristiti u tu svrhu. Između šerpe i posude u kojoj ćemo kuhati povrće nalazi se praznina u koju ćemo nasuti vodu do te mjere da voda ne dotiče gornju posudu. Zatim ćemo željeno povrće izrezati na komadiće i staviti u gornju posudu te poklopiti. Nakon što uključimo kuhalo koje je ispod i voda proključa, smanjit ćemo temperaturu na srednji nivo i pustiti da se naše povrće kuha.
Možemo koristiti i pretis-lonac
Kuhanje na pari se pretežno realizuje na navedeni način, međutim, može se realizovati i u pretis-loncu. Ukoliko izaberete tu drugu metodu, onda možete uz malo vode za kraće vrijeme dobiti povrće kuhano na pari.
Koje su koristi ove metode?
Kao što vidimo, kuhanje na pari je poprilično lagan način pripremanja hrane. Povrh svega, ima i velike prednosti kada je u pitanju zdravlje. Kada se povrće priprema na taj način, onda biva manje izloženo visokim temperaturama. A to znači da povrće gubi dosta manje hranjivih materija. Na čelu sa vitaminima A-C-E, gubitak drugih vitamina i minerala spada na minimum.
To je naročito bitno kada se radi o vitaminima koji su topljivi u vodi. Budući da prilikom kuhanja na pari povrće ne dolazi u dodir sa vodom, u njemu ostaje visok procenat hranjivih materija. Navedimo za primjer pripremanje brokula, ukoliko to povrće koje je iznimno bogato vitaminom C skuhate u vodi, ono gubi do 60 % vitamina C. A ukoliko pak brokule skuhate na pari, one gube samo 10 % vitamina C.
Prema tome, možemo zaključiti da je kuhanje na pari metoda kojom povrće, kuhajući se u vlastitoj vodi, gubi najmanje vitamina i minerala.
Zdravo ne mora biti neukusno!
Prilikom kuhanja na pari, povrće se kuha na način da se ne raspada u komadiće i ostaje cjelovito, budući da ne dolazi u dodir sa vodom. Upravo zbog toga, ono izgleda i svježije i intenzivnije je boje. Reći ćemo i nešto što kvari ustaljeni kliše da je ono što je zdravo neukusno, dakle, naprotiv, povrće pripremljeno na pari je mnogo ukusnije budući da nije izgubilo svoje prirodne okuse u vodi. Tvrdimo čak i da su okus i miris povrća kuhanog na pari, intenzivniji nego okus i miris prženog povrća.
Shodno onome što smo do sada rekli, možemo izvesti sljedeći zaključak: Kako bismo se istinski okoristili za zdravlje bitnim nutritijentima iz povrća, potrebno je da povrće pripremamo na način na koji će ti nutritijenti u najvećoj mjeri ostati sačuvani. S druge strane, u našoj kulturi je mnogo više uvriježeno pripremanje hrane na druge načine. Naravno, ne želimo reći da je potrebno jesti isključivo povrće kuhano na pari. Ono što želimo jeste da vam preporučimo da u svoj meni često uvrstite jela kuhana na pari.