„Ukoliko imaš mnogo imetka, nemoj se previše radovati niti osjećati sigurnim. Nemoj ni mnogo tugovati, ukoliko izgubiš ovosvjetski imetak. Sav trud ulaži u ono što će doći nakon smrti.“ (Ali, r.a.)
„Od svih svojih dobrih djela najvrjednijim smatram ljubav prema Allahovim, dž.š., dobrim robovima.“ (Bekir b. Abdullah Muzeni, rah.)
Ahlak vjernika
Veliki evlija Jahja b. Muaz, rah., opisujući osobine koje treba da posjeduje svaki vjernik kaže:
- Vjernik je posjednik čednosti i stida. Istinoljubiv je, ozbiljan, i malo govori.
- Kada mu se umanji opskrba, pokazuje potpuno zadovoljstvo spram Allahove, dž.š., odredbe. Mnogo zahvaljuje Uzvišenom Allahu.
- Nasmijana je lica, strpljiv, prema prijateljima se odnosi na najplemenitiji način. Pazi na rodbinske veze.
- Nikada ne uznemirava nikoga, mnogo je milostiv.
- Voli radi Allaha, biva zadovoljan radi Allaha i ljuti se radi Allaha Uzvišenog.
(Imam Ša'rani, Tenbihu ‘l-mugterrin)
Zahvalnost na imanu
Jedan od velikana iz generacije prvih sufija, učenjak hadisa i kelama, Haris el-Muhasibi, k.s., je rekao:
„Zahvaljujte na blagodati imana koju vam je Allah, dž.š., podario. A da biste ispunili dužnost zahvale, nastojte svom snagom postići Njegovo zadovoljstvo. Koliko god ste u mogućnosti, radite ono čime je On Uzvišeni zadovoljan.
Ukoliko pak ne činite sve što je u vašoj moći da biste postigli zadovoljstvo Uzvišenog Allaha, onda barem nemojte rušiti temelje imana i čuvajte njegove granice. Ne dovodite svoj iman u opasnost čineći harame, jer harami ne priliče mu'minima.
Nemojte zaboraviti da, ukoliko ne budete čuvali granice imana, onda ta najveća blagodat može biti od vas oduzeta. Nastojte naučiti koja su to dobra djela koja vode do Njegova zadovoljstva. Čak i ukoliko to ne radite, ako ništa, dobro pazite da ne zanemarite nešto od onoga što je On Uzvišeni farzom učinio.“ (Haris el-Muhasibi, Hakkı Arayanlara Nasihatler)
Savjet mladima
Poznati alim iz generacije tabi'ina, Hasan el-Basri, rah., često bi upozoravao mlade ljude sljedećim riječima:
„Omladino! Usmjerite se ka Ahiretu. Mi smo vidjeli mnogo onih koji su tražili Ahiret pa su postigli i dunjaluk, ali nismo vidjeli nikoga da je tražeći dunjaluk postigao Ahiret.“
(Bejheki, Kitabu ‘z-zuhd)
Kada je Allahov Poslanik, s.a.v.s., tako postupao…
Pir šazilijskog tarikata, Ebu ‘l-Hasan eš-Šazili, k.s., kaže:
„Ono što ti je potrebno jeste istigfar, traženje oprosta za grijehe. Osoba koju u tome trebaš slijediti je Allahov Poslanik, s.a.v.s. Razmisli, on, s.a.v.s., je u svakom stanju bio čist od grijeha, ni na koji način nije učinio grijeh, ali je unatoč tome mnogo činio istigfar za svaki trenutak u danu.
Kakvo onda treba biti stanje onoga ko se guši u grijesima, razmisli! Šta treba da uradi onaj čiji je svaki sat ispunjen grijesima, koliko istigfara on treba činiti?“
(Tabakâtu ’l-kubrâ)
Nepravda bratu
Veliki učenjak hadisa i fikha Muhammed b. Sirin, rah., je rekao:
„Najveća nepravda koju možeš učiniti bratu muslimanu jeste da, kada se naljutiš na njega, zanemariš njegova dobra djela i pričaš o njegovim mahanama.“
(Imam Ša‘rânî, Tabakâtu ’l-kubrâ)
Kada je to sutra?
Jedan od velikih evlija, Muhammed Rudži, k.s., je rekao:
„Ljudi zbog bolesti odlaganja i lijenosti ostavljaju poslove za sutra. Ipak, oni zaboravljaju da je danas ono sutra koje jučer spominjaše. Šta su to danas učinili, pa da mogu reći da će nešto sutra učiniti?“
(Mevlâna Ali b. Husejin es-Safî, Rešehât)
Zadovoljstvo roditelja
Ebu ‘l-Lejs es-Semerkandi, rah., kaže: „Kada neko upita: ‘Ako nečiji otac ili majka presele, a bili su ljuti na njega, da li je moguće da takva osoba poslije ikako stekne njihovo zadovoljstvo?’, treba odgovoriti ovako:
Da, ukoliko neko želi postići roditeljsko zadovoljstvo nakon njihove smrti, neka čini sljedeće:
- neka se trudi da bude od salih (dobri) robova, jer, za njih nema ništa ljepše od toga da njihovo dijete bude jedan od dobrih Allahovih, dž.š., robova
- neka posjećuje njihovu rodbinu i prijatelje i pazi na njihova prava
- neka čini dovu i istigfar za njih, i neka dijeli sadaku u njihovo ime.“
(Ebu ‘l-Lejs es-Semerkandi, Tenbihu ‘l-gafilin)
Časopis Semerkand, br. 113, Govor stanja