Doc. RS homeopat i fitoterapeut Suad Šendelj | ZDRAVLJE
Stanje, strah, fobija, poremećaj, bolest – riječi su koje čine jednu od osnova skoro svakog razgovora kojeg možete čuti među ljudima. To odaje koliko je prisutan i čest osjećaj neizvjesnosti i nesigurnosti. Finansijska neizvjesnost, strah od gubitka posla, ali i strah da se ne osramoti, da se ne bude odbijen ili da se neće zadovoljiti onoliko koliko se očekuje. Po današnjim mjerilima sve ovo možemo nazvati – stresom, a nagomilani stres kad-tad izađe na površinu. Previše složenih situacija i iščekivanja teško je podnijeti, tako da za rezultat imamo nešto što nazivamo “napad panike” i “panični poremećaj”.
NAPAD PANIKE je, zapravo, skup simptoma koji nisu bolest i koji odražavaju stanje u kome neko u određenim trenutcima jeste. U osnovi, napadi panike su manifestacija jednog od mehanizama kojim naše tijelo uočava opasnost. U takvim okolnostima aktivira se, mimo naše volje, vegetativni nervni sistem te počinje da se luči adrenalin, kako bi se dobilo dovoljno snage. A to je apsolutno nepotrebna i beskorisna reakcija, jer ne postoji stvarna opasnost niti životna ugroženost. Neki ova dešavanja pripisuju slaboj samostalnosti Ega. Ovisan Ego dovodi do toga da osoba sklona paničnim napadima biva prisiljena na lažnu ovisnost o drugima. U ovom slučaju stanje u kojem se nalazi služi da bi se potisnula potreba za osamostaljivanjem koja izaziva strah.
Panični poremećaj
Panični poremećaj je prisutnost ponavljanih napada panike koji se javljaju najmanje jednom mjesečno. Panični poremećaj je univerzalno prisutan u cijelom svijetu, a razlike su uvjetovane socijalnim i kulturološkim činjenicama. Pošteđeni nisu ni muškarci ni žene, iako po statistikama više žena zapada u ovakvo stanje. Istraživači ovo pravdaju naglim i čestim hormonalnim disbalansom.
Panični napad karakteriše izraziti osjećaj straha koji je intenzivan i ima razne i brojne popratne simptome:
• ubrzan puls, teško disanje, lupanje ili nepravilan rad srca
• uznemirenost, jak osjećaj da će doći do srčanog ili moždanog udara
• strah od momentalne ili moguće smrti
• strah da se ne izgubi razum ili kontrola nad sobom
• poremećaj ravnoteže, vrtoglavica sa osjećajem da će pasti u nesvijest
• mučnina
• bolovi u prsima, zamućen vid, podrhtavanje tijela, drhtavica ili navala topline
… više pročitajte u časopisu Semerkand br. 43 …