Mnoge stvari koje ne učinimo u ispravno vrijeme, bez obzira na to koliko je nijet pri njihovom činjenju dobar, mogu rezultirati na način koji ne želimo. Ukoliko po pitanju bračnih problema prekontrolišemo da li smo stvari činili u pravo vrijeme ili ne, možda nam se otvore različiti putevi za rješavanje tih problema.
Kada možemo uputiti kritiku?
Kritikovanje je jedan od postupaka prilikom kojeg pravo vrijeme najviše dobiva na značaju. Ukoliko naš supružnik nije spreman da čuje kritiku, ma koliko naš nijet bio dobar, naše kritike neće utjecati pozitivno na njega. A to je još i najbolja mogućnost. Ono što je još gore jeste to da će supružnika uznemiriti naše kritike i da će burno reagovati na njih. Kada svome supružniku želimo ukazati na neku grešku, trebamo obratiti pažnju na to da li je on spreman da čuje našu kritiku ili ne. Pogrešno vrijeme za kritikovanje je vrijeme kada supružnici nisu prisni ili vrijeme kada se nalaze u društvu drugih ljudi. S druge strane, ispravno vrijeme za kritiku je vrijeme kada se obje strane iskreno otvore jedna drugoj i kada prisno razgovaraju na lijep način.
Kada je vrijeme za kompliment?
Čini se da su žene te koje mnogo više očekuju komplimente, no istina je da je to potreba oba spola. Kako muškarci, tako i žene, obje strane žele znati da se sviđaju svome supružniku i da ih cijeni. Međutim, i kada su komplimenti u pitanju, treba obratiti pažnju na pravi trenutak. Jer, komplimenti koji nisu upućeni u pravo vrijeme mogu probuditi osjećaj da su izrečeni samo radi neke koristi. Naprimjer, ukoliko u trenucima kada smo u zavadi sa supružnikom iskažemo pohvale koje nikada nismo, onda supružnik može steći dojam da ga tješimo poput djeteta i to mu može zasmetati. Ili, ukoliko iznosimo komplimente neposredno prije nego što iskažemo neki zahtjev koji imamo od supružnika, onda se čini kao da tim komplimentima samo želimo ubijediti supružnika i postići svoj cilj.
Kada treba šutjeti?
Problemi se rješavaju razgovorom. Međutim, kada su u pitanju određeni problemi, dobro je šutjeti, makar na neko vrijeme. Naročito u situacijama kada ljutnja nadvlada, šutnjom treba doprinijeti smirenju situacije. Ukoliko u trenucima ljutnje, niti jedan supružnik ne zašuti, dešava se da samo jedno drugome potpiruju vatru ljutnje. Neki šutnju smatraju pasivnošću, no oni koji su u stanju ušutjeti u trenucima ljutnje, nisu pasivne osobe slabog karaktera, već sasvim suprotno, osobe jakog karaktera. Iako nam nefs došaptava: „Ako šutiš, bit će još gore!“, mi trebamo gledati na ono što srce kazuje, a to je: „Šuti, strpi se. Ako šutiš, vremenom će sve doći na svoje.“
Kada možemo tražiti nešto?
Od supružnika tražimo mnogo toga, ljubav, pažnju, pomoć, novac, dozvolu, itd… Ponekad našim određenim željama bude udovoljeno, a ponekad ne. Ponekad se desi da naš supružnik ne shvati ozbiljno naše želje, ili da nam ni u kojem pogledu ne može pomoći. Kako u takvim trenucima ne bismo bili povrijeđeni, moramo obratiti pažnju na to da li su naši zahtjevi izrečeni u pravo vrijeme ili ne. Zahtijevati od žene koja je tek postala majka da napravi sarmice i raznorazne pitice, ili da izgleda super sređeno, jesu želje koje će sasvim prirodno ostati neispunjene. Isto tako, tražiti od supružnika koji je umoran došao s posla da izađe u šetnju jeste zahtjev koji će najvjerovatnije biti odbijen.
Kada se trebamo vratiti kući?
Odlazak na posao, odvajanje vremena za sebe kroz druženje sa prijateljima, obavljanje hajr-poslova i tome slične radnje, uzroci su našeg odsustva iz kuće. Naravno da se zbog mnogih opravdanih potreba možemo duže zadržati van kuće, međutim, stalno ponavljanje takvih situacija jeste vijesnik nadolazećih problema. Ukoliko ne izdvojimo dovoljno vremena za svoga supružnika i svoju djecu, onda to može naškoditi međusobnoj ljubavi. Prema tome, i muškarac i žena trebaju organizovati svoje vrijeme uzevši za osnovu svoju porodicu. Dakle, svoje kulturne i socijalne aktivnosti trebaju urediti uzimajući u obzir potrebe svoje porodice. Ukratko, trebaju paziti na to da u kući budu na vrijeme.
Kada je vrijeme za posebne trenutke?
Praviti probleme zbog toga što supružnik zaboravi na neki poseban dan, za većinu je jednako izazivanju bespotrebnog nemira u porodici. Doista je čudno stanje osobe koja je do tolike mjere opsjednuta posebnim danima, da svojim postupcima uništava porodičnu harmoniju. Međutim, isto tako smatramo da su posebni dani prilika za obnavljanje ljubavi među supružnicima. Ukoliko za godišnjicu braka ili za rođendan našeg supružnika učinimo male ili veće geste, to će doprinijeti obnavljanju ljubavi u našem domu. Uz to, učiniti nešto posebno jednom ili dva puta u godini, ne bi trebao biti veliki teret ni za koga.