„Uzimanje pouke povećava znanje, zikr povećava muhabet, a tefekkur povećava strah od Allaha, dž.š.“ (Hatem el-Esamm, rah.)
Ahmed er-Rifai, k.s., je ovako savjetovao:
„Brate moj! U zahiru (vanjština) i batinu (nutrina), u svim poslovima, prigrli Šerijat. Čuvaj svoje srce od zaboravljanja na zikr Uzvišenog Allaha. Čini hizmet siromasima i garibima. Požuri u činjenju dobrih djela i nemoj da te u tome obuzme umor ili lijenost. Trudi se da stekneš zadovoljstvo Uzvišenog Allaha i da uvijek budeš na Njegovoj kapiji. Navikni svoj nefs na noćne ibadete i čuvaj se činjenja djela sa rijalukom (pretvaranje). Kada si u društvu i kada si sam, plači zbog grijeha koje si činio u prošlosti.
Sine moj! Ovaj svijet je isprazan san, a ono što je na njemu, osuđeno je na propast. Želja dunjalučara je dunjaluk, a želja onih koji teže Ahiretu je vječni život. Kloni se svakog lažnog govora. Svoj iman dovedi u stanje nepromjenjivog i čvrstog uvjerenja. Ne dozvoli da tvoj razum bude zauzet šejtanskim vesvesama. Čuvaj se prijateljevanja sa lošim društvom, jer prijateljevanje sa njima, naposlijetku donosi kajanje.
Potrudi se da na halal način osiguraš svoju opskrbu. Ni slučajno se prilikom stjecanja opskrbe ne služi spletkama. Pazi da ne povrijediš srce Allahovog, dž.š., dosta. Posjećuj rodbinu i počasti ih. Oprosti onome ko ti učini nepravdu. Pokaži poniznost spram onoga ko se uznosi pred tobom. Mnogo posjećuj Allahove, dž.š., dostove i njihove kabure. Ljudima se obraćaj blagim riječima, razgovaraj sa njima shodno njihovom nivou razumijevanja. Uljepšaj svoj ahlak. Okreni svoje lice od neznalica. Ispunjavaj potrebe jetima i budi darežljiv prema njima. U svome govoru i svim postupcima ne odvajaj se od iskrenosti. Trudi se da ljudima ukazuješ na Pravi put.
Podstiči ljude da dođu na kapiju Allahovih, dž.š., dostova i podstiči ih na odanost njima. Svoje srce oplemeni zikrom, a svoje tijelo ukrasi tefekkurom. Svoj nijet osvijetli ihlasom. Uvijek traži pomoć od Uzvišenog Hakka. Strpi se na nevoljama koje ti od Njega dođu i budi zadovoljan onim što ti On Uzvišeni pošalje. Ni u jednom stanju ne ispuštaj sa jezika zahvalu Allahu, dž.š. Donosi mnogo salavata na Allahova Poslanika, s.a.v.s. Ukoliko tvoj nefs počne postupati po svojim prohtjevima i ukoliko ga obuzme samoljublje, onda zarad Allaha, dž.š., posti dobrovoljni post i čvrsto se prihvati Njegovog užeta.“
(Ahmed er-Rifai, el-Burhanu ‘l-muejjed)
Zbog čega prvo edeb?
Veliki evlija Sehl b. Abdullah et-Tusteri, k.s., je rekao:
„Kako bi rob u potpunosti obavio namaze koji su farz, potrebno je da obavlja sunnete koji im prethode i koji dolaze nakon njih. Kako bi u potpunosti obavio sunnete, potrebne su mu nafile. A kako bi upotpunio nafile, potrebno mu je ispunjavanje edeba.“
Otvori svoje srce i svoje uši
Hazreti Ali, r.a., je rekao:
„Slijeđenje nefsanskih želja je jedna vrsta sljepila. A promišljeno i neishitreno postupanje u teškim situacijama spada u Allahovu, dž.š., pomoć koju On šalje Svome robu. Jekin, dakle, iman koji je čist od sumnji, jeste najljepši lijek za otklanjanje boli i tuge.
Onaj ko laže, naposlijetku biva osramoćen. U istinoljubivosti je spas. Mnoge stvari koje nam se čine dalekima, ustvari su mnogo blizu. Garib je onaj ko nema nijednu blisku i voljenu osobu. Iskreni prijatelj je onaj ko ti je odan u tajnosti. Neka te loše mišljenje ne udalji od tvoga prijatelja. Dobročinstvo i velikodušnost su odlike koje krase osobe istinski plemenitog ahlaka! Stid je posrednik koji čovjeku donosi svako dobro. Takvaluk je najčvršći oslonac.
Opskrba se dijeli na dva dijela: Jedan dio je opskrba koju tražiš, a druga je opskrba koja tebe traži… Opskrba koja tebe traži pronaći će te čak i ukoliko ti ne ideš za njom. Iako si nestrpljiv spram onoga što izgubiš od svoga imetka, nikada nemoj biti nestrpljiv spram onoga što izgubiš, a da to još uvijek nije ni bilo u tvome vlasništvu. Posmatraj situacije koje se dešavaju i izvuci pouku za budućnost. Jer, situacije nalikuju jedna na drugu.“
Poslanički ahlak
Pir rifaijskog tarikata, Ahmed er-Rifai, k.s., nadalje savjetuje:
„Brate moj! Ukrasi se ahlakom Allahova Poslanika, s.a.v.s. Budi blag, lijepog ponašanja, pun razumijevanja i spreman da mnogo praštaš. Budi istinita govora, otvorene ruke, samilosna srca, nasmijana lica, strpljiv i ponizan.
Pazi na prava robova i na pravo prijateljstva. Stalno budi u stanju tefekkura. Mnogo čini zikr i ne govori mnogo. Budi mnogo strpljiv spram zla koje ti bude učinjeno. Osloni se na Allaha, dž.š., imaj povjerena u Njega, traži pomoć od Njega Uzvišenog. Voli i pazi siromašne, nejake, slabe i nemoćne.
Ljuti se jedino kada se pokazuje nepoštovanje spram Allahovih, dž.š., naredbi i onda kada se čini ono što je haram. Dakle, ljuti se samo radi Njegovog zadovoljstva.“
(Ahmed er-Rifai, el-Hikem)
Izvori zla
Jedan od poznatih sufija iz 10. stoljeća, Ebu Ali er-Ruzbari, k.s., je rekao:
„Čovjek je na šteti u tri slučaja: onda kada je loša njegova nutrina, onda kada ustrajava u lošim navikama, i onda kada se druži sa lošim društvom…
Zatim je upitan:
‘Šta je loša nutrina?’, pa je odgovorio: ‘Loša nutrina je posljedica jedenja haram-hrane.’
Upitan je: ‘A šta je ustrajnost u lošim navikama?’ Odgovorio je:
‘Ustrajnost u lošim navikama je da čovjek stalno gleda druge ljude, da su mu uši otvorene za riječi koje su oprečne hakikatu, te da sluša ogovaranja i potvore.’
A kada je upitan o lošem društvu, rekao je:
‘To su ljudi koji se sastaju radi nefsanskih prohtjeva.’
(Bejheki, Kitabu ‘z-zuhd)