Suada Srabović | ODGOJ DJECE
Sve veći broj razvoda brakova potaknuo je i znanstvenike i psihologe natraženje čarobnog sastojka koji će pomoći supružnicima da prebrode teške trenutke i
ostanu zajedno. Vjerujem da na dan vjenčanja svi mi iskreno vjerujemo da će naš brak zaista trajati “do kraja života, u dobru i zlu…” i tome slično. Svjesni smo, doduše, da veliki broj brakova završi razvodom, ali jednako tako smo ubijeđeni da su takvi scenariji predviđeni za neke druge parove koji u biti nisu naučili rješavati svoje probleme. Nažalost, istina je ipak malo drugačija. Prema posljednjim statistikama, gotovo svaki četvrti brak završi razvodom. Ono na što želimo skrenuti pažnju u ovoj temi su posljedice koje razvod ostavlja na djecu.
Kako “podijeliti” djecu
Parovi koji se nađu u situaciji da se razvode nailaze na mnoštvo problema koje treba riješiti, počevši od toga kako će se do tada zajednički korištena imovina podijeliti, ko odlazi a ko ostaje, pitanja alimentacije, do najbolnije teme: kome će djeca pripasti. No, i tada roditelji zaboravljaju i zanemaruju povesti računa o tome kako se dijete osjeća i kakve posljedice će na njega ostaviti njihov razvod. Djeca se najčešće osjećaju kao žrtve i u biti teško se nose sa novonastalom situacijom. Osjećajući se zbunjenim i bespomoćnim, nerijetko krivce za raspad braka roditelja pronalaze u sebi.
Roditelji nisu svjesni da djeca čuju njihove svađe i baš zbog toga se osjećaju krivim (misle da su trebali biti još poslušniji, imati petice u školi, ne tražiti ono što im ne mogu priuštiti itd). Manjak razgovora s djecom, bez obzira na dob, najčešća je greška roditelja koji u namjeri da djecu zaštite propuštaju im reći važne stvari…