Kako spriječiti gljivice na nogama?
- Najmanje jednom dnevno operite noge biljnim sapunom i posušite ih pamučnim peškirom.
- Kako biste spriječili neugodan miris gljivica na nogama, možete u čarape staviti sode bikarbone.
- Možete se okoristiti bijelim lukom koji je prirodni antibiotik. Prepolovljeni bijeli luk nanesite na područje koje su zahvatile gljivice tako da tečnost iz luka dođe do njih, a zatim ostavite da odstoji nekoliko trenutaka.
- Stavite noge na sat vremena u litar tople vode u koju ste stavili jednu supenu kašiku cimeta u prahu. Možete umjesto cimeta koristiti pola litre jabukovog sirćeta ili jednu supenu kašiku sode bikarbone. Preporučuje sa da taj postupak ponavljate jednom do dva puta sedmično.
- Kako bi vaše noge ostale suhe, preporučuje se odabir prozračnih čarapa i cipela.
Gljivice, baš poput buđi, vole vlažno i nečisto okruženje, bez zraka. U takvom okruženju, gljivice se šire vrlo brzo. Gljivično oboljenje, poznato po brzini širenja i prenošenja, pričinjava poteškoće mnogim ljudima. Međutim, budući da kod većine ljudi ne pravi prevelike probleme, oboljeli odgađaju liječenje tog oboljenja. A takvo postupanje povećava širenje gljivica.
Najočitiji znak je svrab
Gljivice na ljudskom tijelu javljaju se na dijelovima tijela poput noktiju, nogu ili kose, tu se šire i bivaju uzrokom infekcije. Tamo gdje se pojave, izazivaju vidno crvenilo i svrab. Gljivice na nogama, naročito deformišu područje između četvrtog i petog prsta tako što formiraju tamne ili svijetle lezije na koži.
Lične stvari se ne trebaju dijeliti
Jedan od najbitnijih uzroka prenošenja gljivičnog oboljenja jeste dijeljenje predmeta koje koristimo za ličnu higijenu ili nekih drugih predmeta. Zajedničko korištenje čarapa, papuča, cipela, četki za kosu, peškira, makaza za nokte ili turpije jeste uzrok prenošenja infekcija poput gljivica na noktima, nogama ili kosi. Uz to, okruženja poput bazena, studentskih domova i sportskih dvorana pogodna su za prenošenje gljivica.
Domaćice su rizična grupa
Gljivične infekcije se mnogo češće javljaju kod osoba koje se mnogo znoje, javljaju se i kada su noge dugo bez zraka, te često na neravnim dijelovima tijela. Domaćice, kuhari i ribari imaju veći rizik za pojavu gljivica na rukama i noktima. Ruke koje su dugo u vodi, vremenom postaju meta gljivica. Gljivice sa ruku prelaze i na nokte. A gljivice na noktima su podmukle, šire se postepeno, napreduju bez ikakvih znakova, te mijenjaju strukturu i boju noktiju. Gljivice mogu prouzrokovati i urastanje noktiju. Zbog toga je vrlo bitno da rizične grupe budu pažljive i da ne zanemaruju liječenje.
Liječenje je moguće
O liječenju gljivičnih infekcija, specijalista infektologije iz bolnice Emsey u Istanbulu, dr. Mahmut Yavuz, navodi: „U liječenju je vrlo bitna lična higijena. Koža se mora održavati čistom i suhom. Kod dugotrajnih infekcija potrebno je obratiti se ljekaru. Ljekar će vam preporučiti lijekove koji se piju ili nanose na kožu. Ukoliko se gljivična infekcija ne liječi, širenjem bakterija može doći do nastanka sekundarne bakterijske infekcije.“
Kako bismo se zaštitili od gljivica
Gljivice vole toplo, vlažno, oznojeno i zatvoreno područje na tijelu. Genralno, dobri higijenski uvjeti pomažu u sprječavanju nastanka gljivica. Trebalo bi, umjesto kupanja u bazenu, dati prednost kupanju u moru; ne bi trebalo dijeliti lične predmete; ljeti treba birati prozračnu obuću; ne treba nositi tijesnu odjeću, i kožu treba u svakom slučaju održavati suhom.