Tema broja: Čišćenje nefsa
Riječ urednika
Unutrašnjost i vanjština
Jedan od segmenata zbog kojeg čujemo kritike na račun našeg plemenitog naroda jeste i to što dok svoje kuće držimo blistavo čistim, ulice pak nemilosrdno prljamo. I to je tačno, naše kuće su čiste. Međutim, ukoliko komunalna preduzeća na dan ili dva zanemare svoj posao, naše ulice i sokake zatrpavaju gomile smeća. Čini se da, iako se ne zanimamo mnogo za “vanjštinu”, volimo da naša “unutrašnjost” bude čista. Zastanimo malo na pojmovima “kuća” i “unutrašnjost”… Zar nije čovjekova istinska unutrašnjost i istinska kuća njegova nutrina? Kaže se da kada čovjek sanja kuću, to simbolizira njegovu nutrinu. Međutim, čak i priča o toj istinskoj nutrini, prestala je biti dio naše svakodnevnice.
Pojmovi koje često koristimo u našem časopisu, poput “tezkije”, “tasfije”, pa čak i “odgoj nefsa”, nažalost, poznate su samo onima koji se zanimaju duhovnošću. Budući da nam je toliko bitna čistoća kuće, onda bi nam trebalo biti bitno i znanje o tome kako ćemo svoju istinsku kuću, svoju nutrinu, održavati čistom. Zbog toga smo, u ovomjesečnom broju, kao temu broja odabrali tekst pod naslovom “Čišćenje nefsa”.
Postoji još nekoliko tekstova u ovom broju na koje Vam želimo posebno skrenuti pažnju. Prvi je onaj koji je vezan za ono što sve nas zanima, a to je posljednji izdah. O tome kakav će biti čiji posljednji izdah sažeto i suštinski nam govori Abdülkadir Alioğlu, kroz ajete iz Časnog Kur’ana, u tekstu pod naslovom “Na pragu istinske domovine”. Drugi tekst je ovomjesečni tekst o tefsiru. Kada pročitamo tumačenje jedne od kratkih sura koje često učimo u namazu, sure Humeze, vjerovatno ćemo osjetiti strah i još jednom promisliti o našim stavovima o drugim ljudima, o našim riječima. I ne samo o onome što govorimo, već i o generalnom načinu izražavanja koji se koristi kroz socijalne medije. Naš mladi brat Harun Tanır koji se tek pridružio našoj ekipi, kroz časni hadis nam objašnjava kako zadovoljstvo i kazna Uzvišenog Hakka mogu biti vezani za ono što nama djeluje sitno. Naslov teksta je “Džennet i Džehennem su blizu”. Zatim, još jedan tekst našeg isto tako mladog brata Abdusselama Yiğita u kojem nam govori o današnjem poimanju ugleda. Zatim, Siraceddin Önlüer nam piše o jednom od danas aktuelnih pitanja, a to je korijen nezasitosti djece, i naravno, daje nam smjernice koje će nas uputiti kako da riješimo taj problem. Vrijedni vaše pažnje svakako su i ostali tesktovi iz domena akaida, fikha, zatim, “Riznica mudrosti”, “Klasici tesavvufa”, itd…
Želimo Vam čestitati i nadolazeći mjesec ramazan, uz dovu da bude sredstvo postizanja dobra za sve nas.
Do skorog susreta u aprilskom broju, inšallah…
SABAHATTİN AYDIN