„Jedite bijeli luk i liječite se njime jer on je lijek za 70 bolesti…“
Pretjerana upotreba može iritirati želudac
Ukoliko se bijeli luk konzumira u pretjeranim količinama, može doći do određenih tegoba. Stručnjaci smatraju da je dovoljno dnevno konzumirati 3-4 čehna, jer pretjerana konzumacija može prouzrokovati iritaciju želuca i nadutost. Pored toga, pretjerana upotreba može dovesti i do naglog pada krvnog pritiska.
Kako konzumirati bijeli luk?
- Možete oguliti bijeli luk i staviti ga u maslinovo ulje da odstoji neko vrijeme u frižideru. Na taj način, izgubit će svoj inetnzivni miris i možete ga slobodno koristiti u pripremanju jela.
- Možete ga upotrebljavati u marinadama za meso, piletinu ili ribu.
- Kada pečete neko jelo, možete mu dodati jedno ili dva čehna bijelog luka kako biste dodatno pojačali njegov okus.
- Možete iskoristiti stari hljeb tako što ćete ga zapeći u rerni sa preljevom od maslinovog ulja i bijelog luka.
- Nemojte misliti da se ne može piti čaj od bijelog luka. Možete pripremiti čaj od bijelog luka i dodati mu đumbir i limun, te ga zasladiti medom.
- Ukoliko brinete zbog jakog mirisa bijelog luka, možete ga izgnječiti i dodati mu malo limunovog soka, te ga tako upotrebljavati u jelima.
- U marketima možete pronaći ulje bijelog luka koje možete nanositi na kosu kako biste spriječili njeno opadanje.
- Možete nakapati nekoliko kapi ulja bijelog luka u vodu i umasirati ih u kožu. Ulje bijelog luka dezinficira i hrani kožu.
„…Zato zamoli, u naše ime, Gospodara svoga da nam podari od onoga što zemlja rađa: povrća, i krastavica, bijelog luka i pšenice, i leće, i luka crvenoga!…” (Bekara, 61) U časnom ajetu se spominje nevjerovatna namirnica bijeli luk, koja postoji od davnina i za koju postoji jedno predanje u kome stoji: „Jedite bijeli luk i liječite se njime jer on je lijek za 70 bolesti…“
Umanjuje rizik od karcinoma
Zbog toga što je bogat vitaminima, mineralima i aminokiselinama, stručnjaci bijeli luk smatraju prirodnim antibiotikom. Zahvaljujući vitaminima i drugim elementima koje sadrži, bijeli luk smanjuje rizik od moždanog udara i karcinoma. Povrh toga, zahvaljujući hemijskom elementu Germaniju koji se nalazi u njemu, bijeli luk umanjuje štetni utjecaj kancerogenih ćelija na organizam.
Jača imunitet
Zahvaljujući Selenijumu i sumpornim spojevima koji se nalaze u bijelom luku njegova upotreba jača odbrambeni sistem organizma. Na taj način, bijeli luk sprječava viruse gripe i prehlade, da uđu u organizam. Međutim, kako bi bijeli luk imao takvo dejstvo, stručnjaci preporučuju da se ne guta već da se prethodno čehna izgnječe. Uz to, ukoliko ste već prehlađeni ili gripozni, bijeli luk će ubrzati proces ozdravljenja.
Dezinficira kožu
Zahvaljujući antibakterijskim svojstvima, bijeli luk se koristi u svrhu liječenja gljivičnih infekcija, kožnih infekcija i životinjskih ujeda. Ukoliko se osvrnemo na historiju, vidjet ćemo da se bijeli luk koristio u ratovima u svrhu dezinficiranja rana kod vojnika. Bijeli luk čije su koristi neizbrojne, ima i diurektičko dejstvo. Pored toga, preporučuje se dnevno konzumirati dva do tri čehna bijelog luka u svrhu regulacije tjelesnih tečnosti, sprječavanja zadržavanja tečnosti, poboljšanja cirkulacije, sprječavanja arterioskleroze, eliminacije čovječije gliste i liječenja šuge.
Na šta treba obratiti pažnju?
Zbog kiselina koje sadrži, ukoliko ga nanesete direktno na kožu, može doći do iritacije. Zbog toga, kada želite nanijeti bijeli luk na kožu, ostavite ga da odstoji u maslinovom ulju, mlijeku ili vodi, pa ga onda nanesite.
Miris bijelog luka može smetati vama i onima koji vas okružuju. Zbog toga, najbolji način da eliminišete miris bijelog luka jeste da nakon njegovog konzumiranja sažvačete jedan ili dva karanfilića.
Časopis Semerkand, br.109, Zdravlje