Zlatni savjeti za neutralizaciju lošeg zadaha
- Klonite se pušenja
- Pijte mnogo vode
- Smanjite konzumaciju slatkiša
- Kada izlazite među ljude, nemojte konzumirati začine jakog mirisa, bijeli luk, crveni luk i njima slične namirnice. Inače preferirajte konzumiranje tih namirnica u termički obrađenom stanju.
- Ukoliko imate problema sa želucem, obavezno se obratite ljekaru.
- Obilno konzumirajte jogurt.
- Dobro žvačite hranu.
- Jedite mnogo povrća. Primjetno je da manje problema sa lošim zadahom imaju osobe koje su vegetarijanci.
- Žvačite žvakaće gume.
- Jedite jabuke
Neprijatan zadah, iako djeluje bezazleno, ponekad može biti simptom određenih teških oboljenja.
Neprijatan zadah iz usta je stanje koje negativno djeluje na čovjekove odnose sa drugim ljudima i koje se pretvara u noćnu moru, ukoliko se ne riješi. To stanje koje smeta čovjeku i njegovoj okolini, iako djeluje bezazleno, ponekad je simptom određenih teških oboljenja.
Prvo što ljekari preporučuju onima koji se žale na neprijatan zadah jeste da ne zapostavljaju njegu zuba i usne šupljine. Naročito, ukoliko osoba ne pere zube nakon jela, dolazi do nakupljanja ostataka hrane među zubima, što pogoduje nakupljanju bakterija. A ukoliko se bakterije duže vrijeme nalaze u ustima, onda one prouzrokuju neugodan zadah.
Prilikom pranja zuba, ne zaboravimo pranje jezika
Nakon jela, najviše ostataka hrane se zadrži na jeziku. Budući da jezik ima grubu površinu, on je pogodan za nakupljanje bakterija. Dakle, ukoliko se osoba koja redovno pere zube žali na neugodan zadah, moguće je da zanemaruje higijenu jezika. Stručnjaci navode da se čišćenje jezika može lahko realizovati četkicom i da će to uveliko doprinijeti prevenciji lošeg zadaha.
Uz to, vrlo je bitno ispravno prati zube i jezik. Ponekad samo pranje zuba i jezika nije dovoljno, pa je potrebno koristiti i konac za zube. Upotreba zubnog konca je preporučljiva jer pomaže čišćenju ostataka hrane nakupljene među zubima, na područjima gdje četkica ne može doprijeti.
Koristite misvak
Islam je stoljećima ranije podučio čovječanstvo određenim metodama liječenja koje se danas koriste. Osim toga, ukazao je na važnost prevencije putem održavanja lične higijene, a naročito higijene usta i zuba. Allahov Poslanik, s.a.v.s., je u mnogim časnim hadisima obznanio važnost korištenja misvaka. Između ostalog, prenosi se da je rekao: „Vaša usta su put kojim prolaze ajeti Časnog Kur'ana. Očistite taj put misvakom.“ (Ahmed b. Hanbel) Tim riječima Allahov Poslanik, s.a.v.s., je podučio svoj ummet važnosti upotrebe misvaka.
Poznato je da misvak pozitivno utječe na neutralisanje lošeg zadaha, ali i na prevenciju mnogih bolesti kao što su: zapaljenje desni, krvarenje desni, i karijes. Uz to, navodi se da sjeme misvaka jača želudac, te da upotreba misvaka djeluje preventivno protiv suhoće usta i pretjeranog lučenja pljuvačke, što omogućava tečan govor.
Da li je neprijatan zadah znak teške bolesti?
Ukoliko održavanje higijene usta i zuba nije dovoljno kako bismo otklonili neprijatan zadah koji nas sputava u društvu i biva uzrokom manjka samopouzdanja kod mnogih, te ukoliko ne konzumiramo prejake začine, bijeli i crveni luk, a i dalje imamo neprijatan zadah, onda se to može smatrati znakom nekog ozbiljnijeg oboljenja.
Stručnjaci navode da su neka od mogućih oboljenja čiji je simptom neprijatan zadah: dijabetes, plučna infekcija, disfunkcija bubrega i jetre. Naročito kod dijabetičara, neprijatan zadah se javlja zbog suhoće usta koja nastaje kao rezultat nedovoljnog lučenja pljuvačke.
Osobama koje nikakako ne uspijevaju neutralisati neprijatan zadah, preporučuje se da se obavezno obrate ljekaru i urade potrebne analize.
Prirodna rješenja za neprijatan zadah
Osobama kojima nakon svih analiza i kontrola nije utvrđena nikakva bolest i koje se uprkos tome žale na neprijatan zadah, stručnjaci preporučuju nekoliko prijedloga kojima na prirodan način lahko mogu riješiti problem.
Poznato je da određene namirnice i pića pružaju rješenje za neugodan zadah. U te svrhe vrlo je korisno upotrebljavati peršun i nanu. Zatim, držanje karanfilića u ustima, dodavanje istog u jela i pića kao i dodavanje cimeta, također može pomoći u rješavanju neugodnog zadaha. Pored svega toga, žalfija je biljka čijom primjenom pomažemo izlječenju zapaljenja desni, krvarenja desni i drugih neprijatnosti poput afti, čime doprinosimo neutralizaciji neugodnog zadaha.
Glad i neugodan zadah
Stručnjaci navode kako je doručak vrlo bitan za sprječavanje jutarnjeg neugodnog zadaha iz usta. Ukoliko smo u toku dana predugo gladni, time štetimo našem organizmu, te lošim zadahom ometamo okolinu. Zbog toga je preporučljivo dnevno konzumirati pet do šest malih obroka.
Začepljen nos također izaziva loš zadah
Jedan od problema koji prouzrokuju neugodan zadah jeste i začepljen nos. Osoba čiji je nos začepljen, dok spava, primorana je da drži usta otvorenim kako bi mogla disati. A spavanje otvorenih usta omogućava bakterijama da tokom cijele noći ulaze u usta i prouzrokuju infekcije. Te infekcije, kao i same bakterije nakupljene u ustima prouzrokuju neprijatan zadah. Zbog toga se onima koji pate od začepljenog nosa ili sinusitisa, preporučuje da posjete otorinolaringologa i riješe postojeći problem.
Časopis Semerkand, br. 116, Zdravlje