Djeca često imaju uvećane limfne čvorove
Iako u odraslom dobu uvećani limfni čvorovi mogu predstavljati opasnost, kod djece je stanje sasvim drugačije. Kod djece su uvećani limfni čvorovi najčešće bezopasni. U 90 do 95 posto slučajeva, uvećani limfni čvorovi kod djece su dobroćudni. Budući da u djetinjstvu imuni sistem nije u potpunosti razvijen, djeca često imaju infekcije, zbog čega je normalno uvećanje limfnih čvorova. Ponekad, zbog čestih infekcija, limfni čvorovi mogu biti dugo uvećani. Ono na šta roditelji trebaju obratiti pažnju jeste to da li uvećane limfne čvorove prate i drugi simptomi poput gubljenja na kilaži, temperature, bezvoljnosti ili modrica po tijelu. U takvim slučajevima, dijete treba pregledati ljekar.
Limfni čvorovi čija veličina varira od veličine zrna riže do veličine masline, iako su raspoređeni po cijelome tijelu, najprimjetniji su na vratu, na preponama i ispod pazuha. Limfni čvorovi i mreža limfnih sudova čine limfni sistem i dio su imunog sistema. Limfni čvorovi su filteri tijela. Dakle, oni filtriraju tečnost i sprječavaju da štetne materije dospiju u krv. Također, uništavaju te štetne materije kako ne bi naštetile tijelu. Limfni čvorovi su kao neka vrsta ratnika u našem organizmu. Oni proizvode antitijela kojima jačaju imuni sistem, kako bi mogao odbraniti tijelo od uzročnika bolesti.
Uvećani limfni čvorovi mogu izazvati strah
U medicini se uvećanje limfnih čvorova naziva „lenfodenopatija“. Iako se najčešće radi o dobroćudnom uvećanju, ponekad ono može biti i znak zloćudne bolesti. Postoje mnogi uzroci uvećanja limfnih čvorova, a najčešći uzrok su prethodno pretrpljene infekcije. Specijalista endokrinologije i metaboličkih bolesti, dr. Mertol Bulur, navodi da su limfni čvorovi mjesta u organizmu gdje se akumulira upala, te dodaje: „Naprimjer, ukoliko je osoba u skorije vrijeme imala infekciju gornjih disajnih puteva, oteći će limfni čvorovi na vratu. Ukoliko je pak imala infekciju noge, oteći će limfni čvorovi na preponama, ili, ukoliko je imala neki problem sa zubom, oteći će limfni čvorovi ispod vilice. Dakle, dolazi do oticanja limfe tamo gdje je prisutna infekcija. Ti otoci mogu biti veliki, ali su bezopasni i prolaze uz terapiju.“
Karcinom kao uzrok oticanja limfnih čvorova
Karcinom također može biti uzrok oticanja limfnih čvorova. Dok limfni čvorovi koji su veličine 1 cm i manje, pretežno ne predstavljaju opasnost, potrebno je da liječnik pregleda limfni čvor koji je veći od 1 cm. Da li se radi o novonastalom ili starijem uvećanju limfnog čvora, da li ga prate druge tegobe, da li je bolan ili ne, to su sve kriteriji na koje se obraća pažnja prilikom pregleda. Limfni čvorovi koji se povećaju i smanje u periodu od 15 dana, najčešće su vezani za infekcije. Međutim, limfni čvorovi koji su uvećani duže od 3-4 sedmice i koji nisu bolni, mogu biti znak bolesti poput tuberkuloze, AIDS-a, ili limfoma. Dr. Mertol Bulur o tome navodi sljedeće: „Ukoliko je otečeni limfni čvor bezbolan, on može biti znak karcinoma. No, to nije dovoljno za uspostavljanje dijagnoze. Prvo se posmatra da li će se limfni čvor smanjiti pod utjecajem antibiotika. Limfni čvorovi koji su znak karcinoma, ne smanjuju se uz antibiotike. Apsolutna dijagnoza utvrđuje se biopsijom. Dakle, tkivo limfnog čvora se šalje na patologiju gdje se analizira i postavlja dijagnoza na osnovu rezultata tih analiza.“
Kako ih razlikovati?
Otoci koji se vežu za infekcije su bezbolni i mehki na dodir. Često je koža oko tog limfnog čvora crvena i ne radi se o otoku koji je dugo prisutan, već o otoku koji je nedavno primijećen. S druge strane, otoci koji ukazuju na karcinom su prisutni sedmicama ili mjesecima. Na dodir su vrlo kruti i može se primijetiti čak nekoliko tvrdih limfnih čvorova na istom mjestu. Otoci koji su kancerne konstitucije usko su povezani sa godinama pacijenta, te konzumiranjem cigareta ili alkohola. Također treba znati i to da, ukoliko su uvećani limfni čvorovi prisutni duže od godinu dana, onda je mala mogućnost da se radi o zloćudnim tvorevinama.