Bolovi u leđima su zajednički problem mnogih ljudi. Jedan od uzroka bolova u leđima jeste i loše držanje tijela, odnosno poremećaj posture. Poremećaj posture je problem koji zahtijeva rješenje, kako iz zdravstvenih razloga, tako i zbog nelagode koju osoba osjeća zbog svog povijenog izgleda. Stoga, onaj ko ima spomenute probleme treba zatražiti pomoć stručnih fizioterapeuta, te pod njihovim nadzorom obavljati korektivne vježbe.
Oni koji rade za stolom trebaju biti oprezni
Osobe koje u poslovnom životu provode sate za radnim stolom pod rizikom su za razvoj poremećaja posture. Uzrok tome može biti mnogo toga, od dugotrajnog korištenja kompjutera, oblika stolice na kojoj se sjedi, visine stola, itd… Zbog toga, prilikom rada za stolom, ne treba sjediti blizu stola niti u položaju u kojem je tijelo nageto prema naprijed. Potrebno je dobro podesiti udaljenost od kompjutera, i bolje je odabrati okretnu stolicu koja će imati naslon koji pruža oslonac lopaticama. Nakon svakih 40-45 minuta rada treba napraviti pauzu, istegnuti se unazad i malo opustiti tijelo.
Još veći rizik od nastanka poremećaja posture, među onima koji rade za stolom, imaju pretile osobe i osobe koje nose visoke potpetice. Kod pretilih osoba, dodatni teret na zglobove, vremenom šteti ligamentima kukova, koljena i nogu, što dovodi i do nastanka artroze. Pretjerana kilaža koja može uzrokovati i herniju, zbog navedenih uzroka može dovesti i do poremećaja posture, te i na taj način ometati osobu.
A kada je upitanju nošenje cipela sa visokim potpeticama, ono može dovesti do nastanka posture iz razloga što se oslonac tijela prenosi naprijed, pa se mišići i zglobovi dodatno naprežu. Stoga, treba preferirati obuću koja je u skladu sa strukturom stopala i čija visina potpetice ne prelazi 3-4 cm.
Bavljenje sportom je korisno za pravilnu posturu
Sport ima poprilično bitan utjecaj na poremećaje posture. Prigodni sportovi, iz razloga što jačaju oslabljene mišiće, donose veliku korist ispravnom držanju. Specijalista za fizioterapiju i rehabilitaciju u bolnici Emsej u Istanbulu, dr. Nuran Gün, kaže: „Sport može imati jako pozitivan utjecaj na poremećaje posture, ali isto tako, sportovi i vježbe koji nisu preporučeni od strane stručnjaka, mogu imati zamoran i iscrpljujući efekat.“
Dakle, korisno je da se osoba kojoj je preporučeno bavljenje sportom obrati fizioterapeutu. Najsigurnija grana sporta kod poremećaja posture, ukoliko ne postoje druge tegobe na koje bi negativno utjecalo, jeste plivanje. Također, ukoliko ne postoji neka druga bolest koja to onemogućava, preporučuje se i hodanje. Hodanje laganim tempom 20-30 minuta, dobra je vježba za pravilno držanje.
Unos suplemenata u skladu sa ljekarskim savjetima
Greške u ishrani ponekad mogu spriječiti dovoljan unos kalcijuma, vitamina B12 i D vitamina u organizam. Takvo stanje može uzrokovati mnoge probleme poput poremećaja posture, hernije, oboljenja mekih tkiva i još mnogo toga. O suplementima koji se koriste prilikom nedostatka vitamina i u svrhu jačanja organizma, spec. dr. Nuran Gün, kaže: „U posljednje vrijeme naročito su aktuelni suplementi koji jačaju strukturu hrskavice i kolagena. No, ti suplementi se u svakom slučaju moraju konzumirati pod nadzorom ljekara. Jer, doze tih preparata, vrijeme i period korištenja su prilično promjenjivi. Uz to, ukoliko postoji još neka tegoba u organizmu, onda je odabir preparata drugačiji. Prema tome, potrebno je da stručna osoba odredi način unosa takvih suplemenata.“
Liječenje postaje teže s godinama
Dok je kod osoba sa poremećajem posture nekada bio problem samo u tkivu ligamenata i mišića, s godinama dolazi i do problema sa kostima. U ranom periodu poremećaja posture, ukoliko osoba voljno može održati pravilno držanje, onda poremećaj nestaje, no u kansijem dobu, zbog umanjenja fleksibilnosti ligamenata, osoba više ne može uspravno stajati i da hoće. Zbog toga kažemo da se poremećaji posture lahko liječe u mladosti, te da liječenje biva teže s godinama. Povrh toga, budući da s godinama može doći do artroze, kao i skolioze, potrebno je što prije krenuti sa liječenjem.